Julákovic oskořínecké stránky
úvod  tátův deníček  galerie  dovolená  grafomanský brloh  kuchařka  


Gruzie 2018  Cesta na sever 2017  Dovolená 2016  Cesta na sever 2015  Dovolená 2014 aneb do Butrintu a zpět  Slovensko 2013  K Jadranu a rakouskouherská nostalgie 2012  Dovolená 2011 aneb cesta k Černému moři  Dovolená v Itálii 2010  


O putování k Černému moři se zastávkou v Banátu

(Vekými písmeny dopisuje Martina)

24.7.2011, 1. den, neděle
ráno v 8:45 odjezd z Oskořínka. Cesta přes Kolín, Havl. Brod, dálnice, Gyor, oběd někde u dálnice před Tatabánya, guláš, perkelt, 2x palačinka, kafe. Dále Szeged a Makó - camp.
1313132967 V kempu správce, který rozumí česky, asi bude mít srbské kořeny. V kempu koza a ovečky zvyklé somrovat.
Koštováno pivo Soproni. Nic moc, podobný Bránickému v jeho horších letech. Camp Makó je hned za mostem přes řeku Maruši cestou ze Szegedu.KEMP JE MOC HEZKEJ ĆISTEJ,SPALO SE NAM DOBŔE,RANO MAME MRAVENCE VŚUDE,ALE NEVADI. Asi 1km je centrum Makó.POKUS O TISK BANKOVEK SKONČIL NEUSPÉCHEM,STEJNÉ JAKO TELEFONOVANI BABICCE...DUVOD BYL PROSTY NEMAM RUMING A PENIZE MI TO V CIZINE NEDA,NAROZDIL OD JULAKA...ALESPON TO. A nad námi létala Andula. Obě děti měly z toho radost.
Ujeto 731 km, po cestě Panonskou nížinou několik plaváků (ale doslova, plavalo nám to), v noci trochu pršelo, ráno zataženo. lepší počasí jsme si přát nemohli.

25.7.2011, 2. den, pondělí
Ráno odjezd směr Temešvár - Oršová. Na hraničním přechodu pasová kontrola u Maďarů a u Rumunů. Bez osobní prohlídky,ALE SOCIALISMUS BYL ZPATKY MEZI NAMI...STAHNOUT OKYNKA,ABY NAM VIDELI DO KSICHTU,ZAMRACENY CELNICI,KOUPÉ DALNIĆNI ĆI SILNIĆNI ZNAMKY,KDYŹ CHCETE PLATIT KARTOU JE VELKEJ PROBLEM...ZLATA EU. V Rumunsku zastavení ve vesnici LOVRIN (nebo tak nějak), kde pravoslavný kostel.CESTOU PŔES PŔIHRANIĆNI VESNICE MNOHO TOULAVYCH PEJSKU...MUSIME SE DRŹET,ABYCHOM SI JICH PAR NEODVEZLI DO OSKORINKA.POĆET PŔEJETYCH PSU JE STEJNY JAKO POĆET PŔEJETYCH ZAJICU A KOĆEK NA NYMBURSKU. Jeden mrtvý pes se nám dokonce nastěhoval do auta a trvalo, než jsme ho vyvětrali. TAKY V KAŹDE VSI NÉKOLIK ĆAPICH HNIZD,ALESPOŃ PÉT...KRASA. Pak dál nákup.NO NAKUP,BYLO TO PEĆIVO,KUS SALAMU A NEJVÉTŚI PROBLEM BYLY LŹICE,VYSVÉTLIT TO PRODAVAĆCE V RUMUNŚTINÉ JE FAKT UMÉNI,ALE PODAŔILO SE,MAME JICH ŚEST. V Temešváru zajímavý městský provoz. Za Oršovou proti proudu Dunaje, kocháme se Železnými Vraty. 1313133607 Pak vytesaný Decebal.ANĆA TRVA NA ZAKOUPENI DECEBALA Z MODURITU,MOC HEZKEJ KOUSEK MISTNIHO UMÉNI. Dále hledáme odbočku na Eibentál. Na břehu Dunaje je staré překladiště na antracit. Od Oršové se cesta přehlídne, není tam šipka. Pak je Tisovice, a to už znamená, že jsme přejeli. Otočíme a po pokusu hledat cestu okolo jakéhosi baráku jedeme asi kilometr zpátky a cesta je najednou hezky vidět, je průjezdná pro náklaďák. 1313135240 Na konci cesty je křížek a dolů do vesnice. Hospoda u Medvěda. Stavíme stan nad hospodou, ale bouřka nás vyhnala.NO ... VYHNALA.VZHLEDEM K TOMU,ZE KROME MARUSKY,KTERA BYLA TEMER HYSTERICKA,BYL I JULAK TROŚKU NEKLIDNY,COŹ MÉ NEZNALOU VÉD PŔIRODNICH ZNEKLIDNILO....NAHLE SPRINT DO HOSPODY,KAM JSME PŔINESLI NḰOLIK LITRU VODY,POSTUPNÉ JSME SE PŔEVLEKLI DO SUCHEHO.DETI BYLY PŔECE JEN TROCHU VYPLAŚENE A PODCHLAZENE,TAK JSME ŚLI SPAT,A TO DO POSTYLKY S POVLEĆENM,KTEROU NAM NABIDL KLUĆINA,CO TADY OBHOSPODAŔUJE HOSPODU
A KEMP A PENZION.KRASNÉ JSME SE VYSPALI V KOMPLETU Z IKEA.
Pařba... Pivo Ursus 12% .....PAŔIL POUZE JULAK,JA S HOLKAMA SPALA.

26. 7. 2011, 3. den, úterý
Ráné drobný nákup,DROBNY OBNAŚEL DVA BALENE KRUASANTY A JEDNY SUŚENKY,COŹ JE NAŚ SVAĆINO-OBÉD NA DNEŚNI TURU. Pak jedna keška nad Eibentálem. Cesta dolů stržemi a kravími cestičkami, dále na Ujbánya, okruh asi 6 km se slušným převýšením A SE SLUŚNYM PRUDÉNIM DÉTI,OBVZLAŚTÉ MAŔENKY,KTERA MÉLA NÉJAKOU KRIZI.CESTOU MNOHO ZAJIMAVYCH ROSTLINNYCH I ŹIVOĆIŚNYCH DRUHŮ,COŹ HOLKY MOC BAVILO.Cestou zpět nás vzala paní jedoucí ze salaše na korbu svého prateréňáku.PRO DÉTI,MYSLIM UŹASNEJ ZAŹITEK A MNOHO UŚETŔENYCH KILOMETRU A MYCH NEURONU. Stan usušen a zabalen. Pivo Temešvár je lepší než Ursus.TVRDI JULAK.PIVO URSUS JE LEPŚI NEŹ TEMEŚVAR TVRDIM JA. Temešvár je vychmelenější, Ursus je sladší a tlamolepivější.KECA.

27.7.2011 4.den, středa
ráno odjezd směr Calafat - Vidin, což je trajekt přes Dunaj d Bulharska. První poplatek za zvednutí závory do přístavu. Nezaplatíš, nezvednou. Pak za trajekt, to se dá pochopit. Celní a pasová kontrola, je třeba vysvětli celníkovi, že datum u zápisu dětí do pasu není konečným dnem platnosti zápisu. Pochopil to bez bakšiše. Pak plavba, super zážitek. Naskládáni mezi tiráky. Na druhé straně celní a pasová kontrla, průjezd dezinfekcí, která už nefunguje. Pan na mě z dlašího okýnka mává paní a chce pasy (??). OK. asi silniční taxa. Něco nám počítá, nabízí ještě vinětku (na dálnici?), pak ale odmítá platební kartu. Dobrá, jedeme do Vidinu do bankomatu. Vracím se s penězi, podepisuji to (já blb) a koukám, že je to povinné zdravotní pojištění. Vracím se do Vidinu, beru všechny naše kartičky a cestovní pojistky, vracím se zpět, ale je to k ničemu, tohle je tu prý povinné (že jsem se blbec vracel s těmi penězi). Toto pojištění "poskytuje" UNIQA, Martina se na ně v česku chystá a já je zostudím tady.NA CHVILI MI OPRAVDU TAHLE POJIŚTOVNA ZKAZILA NALADU,ALE NAŚTÉSTI OPRAVDU JEN NA CHVILKU.PARADOXNÉ JSME SE BALI,ŹE V RUMUNSKU BUDE PROBLEM S MISTNIMI ...KRADEŹE,SOMROVANI, APOD. A NAKONEC NEJVÉTŚI PROBLEM BYL S POJIŚTOVNOU,KTERA SE OBECNÉ ZDA DUVÉRYHODNA.AŹ SE VRATIME MUSIM SE KOUKNOUT JESTLI U NICH NEMAME NAHODOU NÉJAKOU POJISTKU,ABYCHOM JI ZRUŚILI. No, prostě zážitek. Chtělo to nevracet se s těmi penězi, ale bába už nás měla zapsané, možná by Uniqa kontaktovala místní policajty.
No, a pak dál k Sofii směr Iskarské jezero, tady je kemp. Pouštím se trochu jinak, než Tomtom radí, ale ten má zase staré mapy, je to tu úplně jinak, Iskar jsme netrefili, je pozdě, dáváme děti do spací polohy a střídajíce se, dorážíme rovnou do Rezova, což je nejjižnější vesnička na bulharském pobřeží.POTVRZUJE SE ,ŹE SE VYPLATI VÉŔIT PAVLOVI. (Cestou nás to žene přes Jasnou Poljanu. Zde spatřen ve 3:00 patrně člověk v červených trenýrkách, jak běží vedle cesty. Lekl jsem se tak, že jsem to málem poslal do příkopu.)TO BYL OPRAVDU NESKUTEĆNY UKAZ,SPIŚ NEŹ ĆLOVÉK TAK ASI MIMOZEMŚTAN Pak už jen Turecko. Plot jako zbytek železné opony. Počkáme si na východ slunce a jdeme hledat kemp.
1312295019 VYCHOD SLUNCE BYL NADHERNY. Silistar je zakomárovaný a hodně, ale hodně spartánský, tak nakonec se usazujeme v kempu Delfin v Ahtopoli, vchod je u silnice na Primorsko. Náááádhera, bydlíme nad útesem, pod námi šumí moře.KDYZ JSME HLEDALI KEMP,TAK JSME SE OCTLI V REKREAĆNI ĆTVRTI MISTNICH,COŹ JSOU SAME BUNGALA BUNGALA,KTERE ZUSTALY OD DOB SOCIALISMU NETKNUTE,JE JICH TU HROZNA SPOUSTA A JE TO DOST DEPRESIVNI..PROSTÉ CIKANOV,OPROTI TOMU KEMP DELFIN JE KRASNEJ VZDUŚNEJ.KOUPANI MOC PEKNY,MOŔE NAPROSTO ĆISTY,HOLKY SI UŹILY VLNY,JULAK PŔEKVAPIVÉ TRAVI VÉTŚINU ĆASU VE VODÉ. Páč je to teplý a slaný, taková voda mi nevadí.

plynule 28.7.2011 5. den, čtvrtek
koupeme se v moři, šlofíčkujeme, v podvečer vyrážíme do města. Je tu i wifina. Koupili jsme holkám potápěčské brýle.

29.7. 2011 6. den, pátek
Koupeme se, koupeme, stavíme hrad z písku a maják, odpoledne jdeme do Ahtopole na pizzu, palančinku a gozleme. Pak do přístavu a po pobřeží do campu. Sedíme nad útesem, posloucháme moře, sosáme víno a čekáme na světlušky. Včera byly. (Wifina by chodila, ale od ní je to jaksi mrtvé.) Maruška se už potápí s brýlemi, Aničce to zkraje nešlo, tak se trochu vztekala, ale zítra už to bude. Pokud bude hezky, Zatáhlo se od moře, ale zatím (21:00 SELČ) nekáplo.

30.7. 2011 7. den, sobota
Ahtopol, koupačka ráno, pak siesta, koupačka odpoledne a výlet do Ahtopole, palačinky, pizza a gozembe. To je superjídlo. VUBEC TO JEJICH PEĆIVO A SLADKE ĆI SLANE JE UŹASNE. Anička se 5x potopila s brýlemi, když jí za tento počet ponorů byl slíben plavací kruh. Už ho má a opět se nechce potápět.

31.7.2011 8. den, neděle
odjezd. Napřed Brodilovo, abychom viděli něco ze Strandži, mysleli jsme, že pojedeme ještě do Kosti, ale cesta tu není, museli bychom se vracet. Tak někdy příště a pěšky. Pokračujeme do Aheloy, cestou zahýbáme do Ravdy za účelem snědení nákupu z Lidlu. Nakonec stavíme pod stromem na polňačce, nacházíme turistbyro a zde nám pán radí cestu do kemp. Camp Aheloy je cestou na Burgas asi 2 km. Pláž je u toho. A wifina taky. Maruška má taky plavací kruh.

1.8.2011, 9. den, pondělí
Čeká nás hlavní úkol této mise. Najít Kety a Žeko Ivanovi, Rosa 5, Aheloy. U nich před 30 lety opakovaně pobývali naši sousedi Prokešovi. Vezeme staré fotky.
Při výjezdu na misi nedbaje rad Martiny ohledně výjezdu z kempu, nacouval jsem do stromu a trochu přidal již pocuchanému pravému zadnímu světlu.PROĆ TO DÉLAT JEDNODUŚE,KDYŹ TO JDE SLOŹITÉ...STAĆILO ROVNÉ COUVAT A NE TO VŚELIJAK OTAĆET A.... aspoň jsem jel pomalu...
Mise splněna. Po zeptání v krámě nám prstem ukázali na dům. Podle starých fotek to sedělo. Kety a Žeko Ivanovovi nalezeni. Prokešovi kontaktováni, oboustranná veliká radost.
Na zadním světle dopněn taping. Děti si hrají s dětmi spolukempovníků z Německa.HRAJE SI S NIMI ANIĆKA,MARUŚKA JE PŔECE JEN STARŠI NA DOROZUMIVANI SE POUZE CITOSLOVCI A POSUNKY.
Camping Aheloyska bitka - podle bitvy Bulharů s Turky (patrně úspěšné - má to i památník v Aheloy). Čistý. Stín. Wifi. Teplá voda. Kousek k moři a do několika hospod."A V NICH VŚUDE GRUNDLE-CACA..ŃAM ŃAM.

2.8.2011, 10. den, úterý.
Ráno zataženo, tak vyrážíme do Neseberu. Parkujeme u hotelového komplexu a jdeme po pláži ke starému městu. Hradby, 2 nebo 3 kostely z 13 - 14. století, několik domů v původním stylu, půlka se tak tváří a některé ani to ne. A téměř v každém domě je nějaký obchod.TROŚKU VACLAVAK,COŹ NENI NIC PRO NAS. A když už je parčík, tak za chvíli začne otravovat bába s řetízky apod. Dá se to obejít kolem pobřeží. Kdo nemá rád supermarkety, ať to obejde. Sousedi tam byli včera a jejich nejmladší dítě se poblilo po zmrzlině (asi). Tak jsem zvědav, jak dopadneme my.
Dlouhá siesta a v pozdním odpoledni procházka jižním směrem po pláži směrem k písečné kose, zde je stará pevnůstka, jakoby řopík, která měla zřejmě krýt kus zálivu. A solivarské nádrže, v některých je léčivé bahno, viděli jsme odtud odcházet jednoho od bahna úplně černého člověka.

3.8.2011, 11. den, středa.
Neposrali jsme se, ani nepoblili. (já tedy musel v noci s pískem, páč jsem si dal Burgaské pivo, docela dobré) Dnes plánován koupací a jinak odpočinkový den.
Dopoledne koupání, pak oběd opět s výhledem na moře, šlofíček, odpoledne výlet do Pomorje. Na konci města - poloostrova několik starých původních domů a kostel, tam nás ale děžurnyj nepustil, páč Anička byla bosa.HLAVNÉ, ŹE TEN UKŔIŹOVANEJ BYL CELEJ NAHEJ, JEN MÉL ZAKRYTEJ PYTLIK,A TO TAKY NÉKDO DOMALOVAL.VEĆER SE DÉTI KONEĆNÉ POŔADNÉ SKAMARADILI SE SOUSEDOVIC DÉTMI A MY JSME BYLI POZVANI NA VEĆEŔI...MUSIM NĆO UDÉLAT S MOJI ANGLIĆTINOU,JSEM NAPROSTO NESCHOPNA.NAŚTÉSTI TOMAŚ MLUVI VELICE DOBŔE.
No, velice dobře vypadá jinak. Tohle bylo tak za 4-

4.8.2011, 12.den, čtvrtek.
Ráno zaplaceno v kempu a přesun směr Kavarna. Cestou oběd v motorestu, pak hledáme camp v Kavarně, ale tam žádný není, nakonec o dvě vesnice zpátky camp Svati Georgi, kam jsme měli původně zamířeno. Z Kavarny směr Varna, sjezd Topola a furt dolů, neuhnout na golf. Kolem vysoké útesy, příjemná pláž a výhled na mys Kaliakra OPRAVDU KRASNE MISTEĆKO,VEĆER PŔI PROCHAZCE PO PLAŹI JSME NASBIRALI ASI TRICET KILO MUŚLI. Dostali jsme se mimo dosah Zlatých písků a Varny. Stačil jen letmý pohled z auta a věděli jsme, že tyto megazáležitosti nejsou pro nás.
V campu prý mají vlastní mnerální pramen (tolik internet). Projevuje se to hlavně tím, že zdejší voda pěkně smrdí sirovodíkem. Ale je teplá.

5.8.2011, 13. den, pátek.
Ráno zataženo, neprší, pojedeme na výlet. Mys Kaliakra je vhodné navštívit poránu. V poledne jsme odjížděli a prakticky se tam nedá dostat. Pak oběd v Kavarně, Corner Cafe, příjemná hospoda ve stínu paneláků a lip. A mají tu wifinu.
Jo, a sračka - tu mám jenom já. Pozoruhodný výkon je to, že až teď. Zbytek výpravy je ok. Reasec to jistí, ale spaní stojí za prd.

6.8.2011, 14. den, sobota.
Ráno balíme a jedeme směr Ruse - Rovensko. 12:00 našeho času u OMV Ruse.
Nakonec večer v Turnu-Severin rozhodujeme, že zajedeme do Eibentálu, je to nejblíž. Cestou zkoušíme dva hotýlky, ale všude mají (naštěstí) obsazeno. Cestu od Dunaje do Eibentálu jsme tentokrát našli i potmě. Ani jsme nepotřebovali šipku, kterou někdo od našeho minulého bloudění opravil. Odbočky si všimla Maruška. Nakonec dorážíme kolem 23:00 mísního času k Medvědovi a jsme ubytováni v již postaveném stanu.

7.8.2011, 15. den, neděle
Ráno jedeme do Rovenska přes Oršovou, Baia Herculanea, přibližně 100 km, ta kratší cesta od Dunaje je sjízdná jenom z kopce. Cestou musím dotáhnout šrouby u kol, nějak se jaksi povolily, začlo to najednou dělat divný zvuky, po dotažení zase tiché poslušné autíčko. Chtěli bychom v Rovensku s Maruškou přespat, ale Anča s mámou nechtějí, takže asi pojedeme noční etapu rovnou domů. Z Rovenska přes Oravitu, Moravitu, Temešvár, Szeged a domů. Cesta je to lepší (až na ementálovou asfaltku Oravita-Moravita), vine se to horami a nejsou tu žádní Tiráci.

plynule 8.8.2011, pondělí
jsme doma.
_________________________________________________
Suma sumárum:
Dohromady něco přes 4000 km autem. Dopočítáno pomocí gůgla, protože jsem si zase odmáčkl kilometry a nenapsal.
České vesnice v Rumunsku jsou výborná zastávka na půli cesty k moři. Rovensko - Oskořínek: 9 hodin čistého času. Rovensko je ale asi nejnepřístupnější, nicméně nádherná vesnice. V Šumici je kemp. ale nedovolal jsem se chlapíkovi, který to spravuje. Eibentál je taky dobře dostupný, cesta od Dunaje je už zase označena šipkou, má asi 5 km a je sjízdná normálním autem.
Navigace Tomtom je v rumunském Banátu naprosto ku hovnu (a kolem Sofie taky), jinak vodila dobře.
Ale v Rumunsku a Bulharsku vůbec nezná kempy a pumpy a bankomaty, takže je vlastně taky na prd.
Děti výborně snášely noční přejezdy. Ráno byly odpočaté, veselé a hravé. Dospělí - přesný opak.
Kempy: 13-20 leva za noc pro celou posádku s autem, stanem, elektrikou, wifinou (pokud chodila).
Hospody: ceny srovnatelné s našimi hospodami. Piva netřeba se bát, chutnalo. Jídlo v krámě asi tak o třetinu levnější. Víno: moc dobré 0.7 za 3 leva. Panáky: netestováno.
Cesty v Rumunsku: Hlavní tahy super. Vedlejší cesty - občas tankodrom. V Bulharsku to samé.
Provoz na silnici: jde to. Docela dost policejních hlídek v Bulharsku i Rumunsku. Nás nestavěli, ale viděli jsme, jak naháněli v noci neosvětleného babetistu. Problikávání (varování před hlídkou) funguje v obou zemích. Prasata - řidiči: určitě víc u nás.
Nafta: opět u nás nejdražší.
Vinětky: v Bulharsku musí být pořád, lepí se na sklo. V Ruse před mostem se musí dokoupit, kdyby chyběla. Nevíme ale, za kolik. Normálně byla za 12 leva na týden.
V Rumunsku jsme dostali potvrzení o zaplacení. V Giurgiu (za mostem přes Dunaj) na benzínce byla u pokladny klasická gužva. Kdo byl někdy v Sovětském Svazu na nádraží a kupoval jízdenky, ví, jak s tím naložit.
__________________________________________________
...když jsme u těch policajtů: Martina mi asi po půl roce prozradila, že s sebou neměla řidičák...

dum


russia=occupant, street art from Kutaisi





Obec OskořínekObec Hrubý JeseníkTJ Sokol OskořínekZŠ Hrubý JeseníkBabiččina kuchařka
Bylinky pro koně...doma nejlíp
mapa


juhele@nedele:~$ my_php_ddate
Today is Sweetmorn, the 54th day of The Aftermath in the YOLD 3184.
juhele@nedele:~$




Martina, Maruška, Anča a Tom Juláci & zvířata
tomas.julak@gmail.com