Julákovic oskořínecké stránky
úvod  tátův deníček  galerie  dovolená  grafomanský brloh  kuchařka  


also sprach babisch  Marbulínek  Musíme si dát Bacha  Ubu pilotem  Pluralita a tolerance  Blábol o lopatce  Ubu je na tahu  Mrchožroutství  ubu  čistě terapeutická  Maruščin domácí úkol  Alpy 2015  shit happens  Double shit  Jedna dušičková večerní  rakousko 1994  Gumičky  elpíčka, aneb jednou večer  jednou ráno  naše cesta z města  Pozvedl jsem uši ke korunám stromů  Verzatilka a pomerančová kůra  Kuličky  Prší  O kurvítku  Počátky  Moje pokusy o Limericky  Oskořínek  O česneku  Návštěva znojemského podzemí  Pravidla ponku  


Jak jsme hráli kuličky

S Aničkou jsme si z nalezeného téru uhňoucali 4 kuličky, vyhloubili důlek a udělali čáru asi 2m od důlku. Vysvětlil jsem Anče, jaká může být výhoda házet jako poslední.
Kdo dohodil nejblíž, začal cvrnkat. Trefil-li důlek, pokračoval. Netrefil-li, hrál další. Kdo vstřelil poslední kuličku do důlku, bral všechno. Jednoduchá pravidla. Říkávali jsme této hře "polívka". Taky jsem Aničce vysvětlil možnost, že při trefení jedné kuličky druhou, tzv. "tinky", putují obě do důlku a hráč, který toto učinil, hraje dál. O taktickém odehrávání poslední kuličky někam pryč (tzv. odsrávky) jsme ještě nehovořili.

Důležité bývalo vždy to, co se dohodlo před začátkem hry. Odsrávky pouze směr důlek. Tinky se pečou/nepečou. Jeslti se bude pouze cvrnkat, nebo jestli budou povoleny tzv. šuky, což bylo uvedení kuličky do pohybu postrčením zahnutým ukazovákem. Jestli "příroda leží" - nemožnost odstranění volně ležících přírodnin z dráhy.

Takto nějak jsme to kdysi hráli na vydupaných pláccích v parku na Nedvědově náměstí v Praze - Podolí. Vedle školy. která dnes hraje v jakémsi seriálu o jakémsi gymplu.

Aničku to bavilo. Problém je v nedostatku různých plácků pro tuto hru vhodných. Buď je tam pěstěný trávník, nebo zámková dlažba. My jsme našli svůj plácek v areálu Českého statku Studečky a v zápalu boje jsme propásli moment, kdy Maruška ukázkově cválala v jízdárně na Honzíkovi.

dum
russia=occupant, street art from Kutaisi

Obec OskořínekObec Hrubý JeseníkTJ Sokol OskořínekZŠ Hrubý JeseníkBabiččina kuchařka
Bylinky pro koně...doma nejlíp
mapa


juhele@nedele:~$ my_php_ddate
Today is Boomtime, the 73rd day of Bureaucracy in the YOLD 3184.
juhele@nedele:~$
Martina, Maruška, Anča a Tom Juláci & zvířata
tomas.julak@gmail.com