Julákovic oskořínecké stránky
úvod  tátův deníček  galerie  dovolená  grafomanský brloh  kuchařka  


also sprach babisch  Marbulínek  Musíme si dát Bacha  Ubu pilotem  Pluralita a tolerance  Blábol o lopatce  Ubu je na tahu  Mrchožroutství  ubu  čistě terapeutická  Maruščin domácí úkol  Alpy 2015  shit happens  Double shit  Jedna dušičková večerní  rakousko 1994  Gumičky  elpíčka, aneb jednou večer  jednou ráno  naše cesta z města  Pozvedl jsem uši ke korunám stromů  Verzatilka a pomerančová kůra  Kuličky  Prší  O kurvítku  Počátky  Moje pokusy o Limericky  Oskořínek  O česneku  Návštěva znojemského podzemí  Pravidla ponku  


Oskořínek

Knížku Divnopis od Marka Janáče a Pavla Tumlíře jsem zhltnul na jeden hlt. O Oskořínku tam nebyla zmínka. Zato dnes (26.10.2008) v televizi o tom byl pořad. Jednou v létě jsem viděl pár týpků s kamerou před naší hospodou, ale tohle by mě nenapadlo. Taky cituji na naših stránkách teorii, jak jméno vzniklo.
V Divnopise je popisováno spousta jmen vesnic, u kterých existuje ještě větší spousta teorií vzniku jejich názvu, ale nakonec se často dojde k tomu, že jde v podstatě o jméno zakladatele této vsi. Až mi z toho někdy bylo smutno, jak je to prosté a málo záhadné. Holt naší ves založil pan Oskor, který se tak jmenoval podle toho, že všude chodil včas (a nebo že přísně dodržoval agrotechnické lhůty => měl díky tomu plnou sýpku).
Oskeruše je strom, velký a solitérní, když se toho dožije. A umí se dožít pár staletí. Kam se poděl? Toho by nikdo neklučil v zájmu získání zemědělské půdy. Ve wikipedii jsem se zase dočetl, že jen málo mladých stromků se dožije plnoletosti. V tom to bude, staříci holt neměli žádné následovníky, když se vypásaly meze apod.
Na zahradě jsme si jednoho taky zasadili, ale pak jsem ho přejel sekačkou, jindy ho vyhrabala Vendulka. teď sedí v květináči a docela se mu vede. Ale jestli se dožije 300 let?
Cestou z Hrubého Jeseníka k rozhledně Romanka je vysazeno pár výrostků, ti mají větší pravděpodobnost dožití se alespoň plodnosti (stáří 10 - 20 let, to je podobné jako u lidí) a ta naše oskeruše v parku pod truhlárnou má plody! (srpen 2016).
A co kdyby to bylo od skořice? Jo, to by asi nešlo, ačkoli v zimě jsme pořádali Tour de Svařák (o tom při dalším grafomanském záchvatu). Obec Skořice leží kousek od Spáleného Poříčí. Na webovkách této obce jsem se žádnou teorii o vzniku jejího názvu nedočetl. Stránky se zabývají radarem v Brdech. Škoda. Neexistence radaru podle mě zvyšuje pravděpodobnost, že se naše oskerušové vejhony nedožijí plodnosti...
Ale o tom jsem nechtěl. Na vojenské mapě z 19. století, která je k vidění na mapy.seznam.cz, se naše vesnice jmenuje Woskořinek. Na této mapě nacházím spoustu zábavných českoněmeckých názvů podle vzoru unglűcklich šafářův hofferei. Třeba Westetz, Chleb, Hawransko nebo Neuhof (Nový Dvůr). Ale to jenom vypadá "legračně" napsané. U Čerčan je vesnice zvaná Hohenlhota, no a hned vedle Vierad s alternativním názvem Stirkol. Dřiv se to prý jmenovalo Věrady, pak to někdo přepsal do němčiny - to už je vidět na té mapě. později to prý někdo přeložil otrocky do češtiny jako Čtyřkoly. Ale co je pak v mapě ten Stirkol??! Kartografové té doby nebyli bordeláři. Meze a cesty, co zakreslili okolo Oskořínka, jsou pořád na satelitních snímcích patrné, ačkoli byly dávno rozorány.
O tom taky v knížce nebylo. Jednoduchá teorie o dvojím překladu mi tu nějak nesedí, podobně jako propadla ta naše s Oskeruší.
Obě jsou symbolické (nějaký národní strom anebo jazyková zapeklitost, vzniklá během 300 let útisku...)- Určitě potěší víc, než nějaký Voskor, nebo snad dokonce Woskor

dum
russia=occupant, street art from Kutaisi

Obec OskořínekObec Hrubý JeseníkTJ Sokol OskořínekZŠ Hrubý JeseníkBabiččina kuchařka
Bylinky pro koně...doma nejlíp
mapa


juhele@nedele:~$ my_php_ddate
Today is Pungenday, the 1st day of The Aftermath in the YOLD 3184.
juhele@nedele:~$
Martina, Maruška, Anča a Tom Juláci & zvířata
tomas.julak@gmail.com