Julákovic oskořínecké stránky
úvod  tátův deníček  galerie  dovolená  grafomanský brloh  kuchařka  


Dovolená 2019  Gruzie 2018  Cesta na sever 2017  Dovolená 2016  Cesta na sever 2015  Dovolená 2014 aneb do Butrintu a zpět  Slovensko 2013  K Jadranu a rakouskouherská nostalgie 2012  Dovolená 2011 aneb cesta k Černému moři  Dovolená v Itálii 2010  


Letos do hor

10.8.2013
Volba padla na Roháče. Ráno odjezd, v poledne kafíčko u tety v Rožnově a odpoledne se ubytováváme ve sroubku u chaty Zverovka. Pršelo, zataženo, ale na cestu ideální.

P811003711.8. neděle
Azuro. Posnídáme a vyrazíme na něco menšího kolem. (psáno ráno u snídaně, pokračuji večer u večeře)
Z toho menšího se nakonec vyklubala slušná horská túra. Vyrazili jsme od našecho sroubku směrem na Osobitou. Potom přes další tři kopečky na Lúčnu a dolů Látanou dolinou zpět ke sroubku. Holky byly naprosto úžasné, Anča se rozčilovala přiměřeně. Zítra pojedeme do Oravice, zrelaxujeme se v akvaparku, nakoupíme zásoby a čekají nás další vrcholky.

P812011212.8. pondělí
Odjezd do Oravice, zde rochnění v aquaparku. Termální prameny. V zimě tu může být pěkná lyžovačka. Když jsme se dostatečně vychrochtali, nakupujeme zásoby na naše další túry a jedeme do našecho bungala bungala. Odpoledne procházka směrem vodopády, ale došli jsme k Adamcule a rozhodli, že zbytek necháme na další dny.


P813020313.8. úterý
Časně ráno, tak kolem deváté, vstáváme od snídaně a vyrážíme na Roháčské vodopády a dále na Roháčská plesa. Zataženo, po opuštění hranice lesa podfukuje, na plesech prší, ale cestou dolu na Ťatliakovu chatu náhlý poryv větru déšť ukončuje. Na Ťatliakově chatě se cpeme a zpátky kráčíme po asfaltce až domů.

14.8. středa
Opět odpočinkový den. Jedeme na oravský hrad a podstupujeme zevrubnou prohlídku. Hradu, ne nás. Trvalo to asi 3 hod., ale super. Potom přejezd do aquaparku v Dolném Kubíně. Chrochtačka, ráchačka.


P815021315.8. čtvrtek
Ráno odchod směr Ťatliakova chata, Rákoň a po hranici na Volovec. Další cestu jsmepůvodně chtěli přes Ostrý Roháč, Plačtivou a kousek dál sedlem dolu. Při pohledu na mravenečky lezoucí po skalisku jsme usoudili, že to s dětmi nedáme, takže zpátky, Lúčna a dolu Látanou dolinou. Ale dostali jsme se nad 2000m.

16.8. pátek
Opět kulturně - odpočinkový den. Napřed do oravského skansenu v Zuberci.
Dá se tu courat klidně 2 hodiny a vžít se do způsobu života na Oravě v 18. - 19. století, pak si dát kaafíčko a koupit nějaké blbiny zvané upomínkové předměty. Každou středu je tu kulturní program, to jsme vynechali. No a pak další aquapark, tentokrát v Bešeňové. Mysleli jsme, že něco většího, než dtto v Čestlicích už být nemůže. Může.. Z fotek na prospektech není poznat, že se tady s námi bude rochnit daších několik (možná desítek) tisíc lidí. Varovat by mohlo množství aut na obrovské parkovišti a gužva u pokladny. Termální prameny byly super, chrochtalo se v nich pěkně. Ale na tobogan jsme stáli třičtvrtě hodiny, než nás pustili na věž, tady se ukázalo, že všichni chtějí jen do toho jednoho se světýlky. Dalších 8 nebo kolik bylo volných. Urrrrrmffff. Tak, a napapat. Prošli jsme opět několika turnikety. Na náramek, který jsme k tomu vyfasovali u pokladny, se obvykle dá i koupit vše v areálu. Tak se stavíme celí hladoví do fronty. Po čvrthodině mi soudružka v bufáči oznamuje, že mám mít náramek nabitý. To bylo docela překvápko, protože ve všech podnicích tohoto ražení se platí až na konci. Ono to u pokladny bylo napsané, ale né u té naší a k jiným pro gužvu nebylo vidět. Nasraný jsem byl jako brigadýr. Počkali jsme ještě půl hodiny, než Aničku čekající na aquazorbing předběhnou všichni kolem (Martina měla záložní 5€ za podprdou) a mazali pryč. Pravda je, že začínal weekend a v Polsku mají svátek a asi i prodloužený weekend.

Větší kontrast jsem si nemohl přát. Náhled do života na Oravě v předminulém století a problémy s frontou na tobogán století tohoto.

Ráno balíme a pokračujeme na Velkou Javorinu. Holubyho chata se na nás těší.

... keď sme prechádzali z Uher do Moravy...
o tom byl další týden

P817025917.8. sobota
Přejezd na Holubyho chatu. Cestou zajíždíme na výstaviště v Trenčíně, kde je Kôň a hračky. Viděli jsme soutěž Haflinků a Belgiků a Noriků, vezeme Nině do Studeček překvápko. A šplháme na Javorinu, v chatě už na nás čekají.

18.8. neděle
P8180271Pěšky po hřebeni od Javoriny směrem na Kubíkův vrch, tady doprava a přes sjezdovku a pastviny přicházíme do Nové Lhoty. Zde monitorujeme výskyt Pomajbíků, kteří se zde mají hojně vyskytovat. Navštěvujeme zdejší pohostinství. Hostinský zrovna otevřel, pivo má, ale k jídlu doporučil zdejší hotel Háj na horním konci vesnice.
Pokračujeme na Vápenku a po modré se vvracíme na chatu.


P819031519.8. pondělí.
Výlet na čachtický hrad, ale ten je zavřený. Pokračujeme do Trenčína, prohlížíme si trenčínský hrad, pak koupačka na letní plovárně. Žádný termál. Když už sedíme v autě, navštěvujeme kopaničářskou vesnici Žítková, kde se odehrává děj románu Žítkovské bohyně. K večeru výlet na pupavy v okolí. Anče moc chutnají mně taky. Na cestu nám půjčili vlkodava Floyda, který nás trpělivě vedl okolo vrcholu.


P820035220.8. úterý
Venku je hnusně, nevyhlášený zákaz vycházení. Po obědě jedeme do Tvarožné Lhoty a stavujeme se v Kuželově prohlédnout větrný mlýn. Ve Tvarožné Lhotě se občerstvujeme a navštěvujeme muzeum oskeruše. Pak už přes Veselí nad Moravou zpátky na chatu.
P821035521.8. středa
Ráno k nám do pokoje přišel Floyd a všechny nás přivítal a chtěl se mazlit a drbat. Byl ho plný pokoj. Tak jsme se mazlili a drbali Floyda za krkem. Jelikož bylo pořád hnusně, vyjeli jsme si do Uherského Brodu, navštívili muzeum Jana Ámose Komenského a za odměnu se pak šli vyrochnit do akvaparku. Cestou zpátky bylo už pěkně a Floyd nás přišel přivítat. Vzal si nás na druhý konec vodítla a obešel s námi vrcholek Javoriny.P822036822.8. čtvrtek
Výlet. Počasí optimální, sluníčko a není horko. Jdeme nejdřív na Jelenec. Neodpustím si foto ze starého vojenského vysílače. Pak pokračujeme dolů do strání - Květné. Překvapuje nás bazén DTJ Květná. Koupeme se sami, je to teplejší, než Lago di Cavazza loni. Pak přes celé Strání, abychom natiskli peníze a něco nakoupili. Od kostela cestou - necestou pořád nahoru lukami, od výhledu (přístřešek a mapa) po cyklostezce kousek na západ a nacházíme červenou značku až k chatě.


23.8. pátek
Ráno balíme, platíme, odpoledne doma.

____________________
Chata Zverovka: hezký nástup na tůry do Roháčů a na Osobitou. Bydlení za pusinku (7 nocí pro 2 dospělé a 2 školní děti s polopenzí za 300 €), personál příjemný, ochotný, pěkný.
Wifina v chatě, do sroubku nedosáhla.


Holubyho chata
16 € dospělý za noc, v tom je snídaně podle výběru, dítě školou povinné 11 €. Hospoda pohodová, kuchyně skvělá, obsluha příjemná, ochotná, pěkná. Berou i koruny. Chata je v přízemí po zdařilé rekonstrukci.
Před 12 lety tu bývala jenom jakási haluzna, kde prodávali buřty a grog. Vlastní chata byla mimo provoz. Dnes celoroční provoz, kolem jsou vleky a sjezdovky ne příliš náročné, na běžky by tu taky šlo vyrazit. V létě kola, akorát domů je to vždycky do kopce.

Akvaparky:
Oravica: kousek od Zuberce, v okolí v zimě lyžovačka. Termální prameny. Mají dva cenové tarify - weekend a pracovní dny. Moc jsem tomu nerozuměl. Každopádně ve všední den poránu tu bylo pár lidí. Rozsahem menší záležitost.

Dolný Kubín: Plavecký stadion, bazén 50m a vedle klasika akvaparkové rochniště. Všechno je pod střechou, což jsem jako odpůrce opalování ocenil.

Bešeňová: Termální pramen, megabrutální akvapark, jako jediný námi navštívený vyžaduje mít "nabitý" čip na nákupy uvnitř areálu, což při vstupu nedává dost najevo a po čtvrthodině čekání ve frontě a odmítnutí prodavačkou to hodně nasere

Uherský Brod: podobné zařízení jako v Dolném Kubíně.

Květná - část obce Strání pod Javorinou: koupaliště DTJ Květná (sklárny). Byli jsem tu sami, voda čistá, proti dřívějším zkušenostem trochu chladnější.
P8190340

dum


russia=occupant, street art from Kutaisi

Obec OskořínekObec Hrubý JeseníkTJ Sokol OskořínekZŠ Hrubý JeseníkBabiččina kuchařka
Bylinky pro koně...doma nejlíp
mapa


juhele@nedele:~$ my_php_ddate
Today is Boomtime, the 51st day of Confusion in the YOLD 3185.
juhele@nedele:~$
Martina, Maruška, Anča a Tom Juláci & zvířata
tomas.julak@gmail.com