Julákovic oskořínecké stránky
úvod  tátův deníček  galerie  dovolená  grafomanský brloh  kuchařka  


vítejte  kde bydlíme  


U nás

Oskořínek je ves, kam jsme se přestěhovali. Jmenuje se (nejspíš ne-) po jeřábu oskeruši, který se zde dříve prý hojně vyskytoval. Anebo po úplně něčem jiném. Tato vesnice zde byla mnohem dříve, než nedaleký Nymburk, který se tehdy jmenoval Svinibrod a založil jej jistý Vicemil z Oskořínka. Až mnohem později z něj Přemysl Otakar II. udělal královské město. Oskořínek je asi o 300 let starší, než Nymburk. Tak se praví na oficiálních oskoříneckých obecních stránkách, ve Wikipedii a v Hájkově kronice. Václav Hájek si však dost vymýšlel, viz příchod Praotce Čecha v r. 644 a podobé tendenční blbosti. Ve věci naší vsi však určitě nekecal, protože je to zdaleka nejhezčí místo k bydlení v širokém okolí.

Na základě podrobného bádání dějepisného oddílu TJ Sokol Oskořínek si můžeme být téměř jisti, že krom Vícemila existoval jeho věrný druh Vícepil. Napsána o tom byla divadelní hra, která měla premiéru při oslavě 1111 let od založení vesnice v roce 2011. (1). Na zakládání čehokoli jsou vždy lepší dva - viz dvojka Romulus a Remus atd. Svinibrod už byl jenom takový vedlejšák, nějak se přeci museli Vícemil s Vícepilem dostat přes Labe, když jeli k moři, (zdroj?) či na Zálabí pro pivo. (zdroj!)

Téměř jistě víme, proč se družina pánů Vícemila a Vícepila zastavila právě zde. Pro zdar dalšího putování bylo nutné vykonat oběť. Zvěře v okolí nebylo, jedna (podle všeho toho času jediná) členka výpravy odmítla obětovat kozy, pročež pokračování cesty bylo odloženo na neurčito. Oskořínek byl založen a kozy zůstaly celé.

Po založení obce již dalších obětí nebylo třeba, stačilo několik objevitelských výprav ke zjištění, že Jizera se dá lépe brodit, pročež oba braši dále Svinibrod neužívali a věnovali se Svijanům.


1. http://krtecek-janik.rajce.idnes.cz/Oslavy_1111_let_Oskorinka/

dum


russia=occupant, street art from Kutaisi

Obec OskořínekObec Hrubý JeseníkTJ Sokol OskořínekZŠ Hrubý JeseníkBabiččina kuchařka
Bylinky pro koně...doma nejlíp
mapa


juhele@nedele:~$ my_php_ddate
Today is Boomtime, the 21st day of Confusion in the YOLD 3185.
juhele@nedele:~$
Martina, Maruška, Anča a Tom Juláci & zvířata
tomas.julak@gmail.com